FRIDAY: DAWSON AND HIGGINS FAMILIES DOUBLE UP IN TWO OF THE BONUS RACE FINALS ON DAY THREE

Utah’s Dave Poulsen overtook the top spot in the third and final Lucas Oil Top Gun qualifying session at the NAPA Halloween Classic XIX event at Firebird Raceway. Driving his Spitzer dragster, Poulsen unloaded a 6.74 elapsed time at 195.77 miles per hour to lead the Open-Wheel sixteen-car field.

In Top Gun-Full Bodied action, Justin Linares, Grantsville, Utah, held onto the top position in the final session, maintain the #1 spot at 6.93-200.49 mph with his `69 Camaro.

Thursday champions included Tom Clark (Super Roller), Mark Kidd (Hi-Roller), Carl Youngstrom (Gambler) and Jesse May (Sled/Bike).

Friday champions were collected by Debbie Dawson (Super Roller), Mark Kidd (Hi-Roller), John Higgins (Gambler), and John Johnson Jr. (Sled/Bike).

Gates open Friday through Sunday at 9 am with racing continuing throughout each of the three remaining days of the event. Adult admission Friday thru Sunday is $15, Kids 6-12 are  $5 daily and 5 & under are free.

NAPA Halloween Classic XIX
Friday, October 12, 2012


Super Roller-Thursday
Champion-Tom Clark, Spokane, Wash., .020, 7.46 (7.46 dial) 181.63.
Runner-up-John Cuglietta, Oroway, Alta., .039, 8.21 (8.27 dial) 162.04.
Semi-Ed Miller, Grand Junction, Colo.
Quarter-Rick Northup, Boise, Dave Goff, Emmett, Craig Tharp, Battleground, Wash.
Eighth-Jerry Carter, Pendleton, Ore., Travis Hilton, Vancouver, Wash., Trevor Harkema, Hayden, Dick VanderMeer, Nampa, Necia Cox, Boise, Chris Jaggers, Middleton.

Hi-Roller-Thursday
Champion-Mark Kidd, Twin Falls, -.022, 9.31 (9.30 dial) 133.39.
Runner-up-Todd Porter, Rigby, -.038 foul, 10.64 (10.62 dial) 126.44.
Semi-Kyle LePire, Boise, Houston Head, Fruitland.
Quarter-Ricky Johnson, Ontario, Ore., Paul Comeau, Vancouver, Wash., Stan Deming, Nampa, Lucas Liese, Boise.
Eighth-Joe Witherspoon, Jerome, Phil Sielaff, Pine, Adam Wurtz, Caldwell, Gary Boatsman, Greenacres, Wash., Lisa Thomas, Meridian, Bret Ward, Boise, Chris Hall, Brigham City, Utah, Matt Stocker, Boise.

Gambler-Thursday
Champion-Carl Youngstrom, Caldwell, -.046, 10.10 (10.08 dial) 131.02.
Runner-up-Matt Compton, Boise, -.030 foul, 10.43 (10.42 dial) 129.72.
Semi-Shannan Gaynor, Vancouver, Wash., Rick Sayers, Middleton.
Quarter-Brent Borchers, Meridian, Terry Downard, Plummer, Dan Hurlbert, Eagle, Jim Shadwick.
Eighth-Kory Wilson, Boise, Levi Burlile, Nampa, Jerry Forrey, Kuna, Chad Campbell, Meridian, Nick Marsala, Kuna, Glen Phillips, Middleton, Troy McDonald, Nampa, Todd Trueblood, Nampa.

Sled/Bike-Thursday
Champion-Jesse May, Boise, .092, 9.57 (9.52 dial) 131.25.
Runner-up-David Wood, Eagle, .041, 9.96 (9.97 dial) 124.06.
Semi-Phillip Lang, Portland, Ore.
Quarter-Michael Watts, Boise, Matt Giusti, Meridian, Dave Allen, Meridian.
Eighth-Phillip Lang, Portland, Ore., Deb Bittick, Caldwell, Mathew Fredericks, Stansbury Park, Utah, Craig Jensen, Chubbuck, Zak Pedraza, Boise, John Johnson Jr., Caldwell.

Super Roller-Friday
Champion-Debbie Dawson, Sutherlin, Ore., .046, 10.08 (10.09 dial) 132.72.
Runner-up-Mark Dawson, Sutherlin, Ore., .029, 9.17 (9.19 dial) 136.71.
Semi-Sadie Floyd, Happy Valley, Ore., Tom Clark, Spokane, Wash.
Quarter-Bud Preuss, Grand Junction, Colo., Dave Goff, Emmett, Cody Hiatt, Boise.
Eighth-Rick Northup, Boise, Necia Cox, Boise, Bill Matern, Layton, Utah, Brian Preszler, Kennewick, Wash., Trevor Harkema, Hayden, Judy Radford, Baker City, Ore.

Hi-Roller-Friday
Champion-Mark Kidd, Twin Falls, .053, 9.28 (9.28 dial) 131.55.
Runner-up-Ricky Johnson, Ontario, Ore., .003, 11.17 (11.18 dial) 119.26.
Semi-Bobby Barrett, Eagle, Chris Hall, Brigham City, Utah.
Quarter-Kory Alby, Coos Bay, Ore., Joseph Karnes, Eagle, Steve Kelly, Vancouver, Wash., Gregg Heritford, Vancouver, Wash.
Eighth-John Johnson Jr., Caldwell, Travis Bowins, Meridian, Charlie Dickinson, Vancouver, Wash., Paul Comeau, Vancouver, Wash., Houston Head, Fruitland, Mike Panunzio, Plain City, Utah, Brett Olson, Sacramento.

Gambler-Friday
Champion-John Higgins, Nampa, .014, 12.63 (12.65 dial) 103.84.
Runner-up-Melanie Higgins, Boise, -.195 foul, 11.27 (11.27 dial) 118.57.
Semi-Rick Sayers, Middleton, Duston Wurtz, Meridian.
Quarter-Bill Muchow, Melba, Michael Koch, Yakima, Wash., Charles Davis Jr., Stockton, Utah, Tyler Rush, Boise.
Eighth-Levi Burlile, Nampa, Rich Pedraza, Boise, Dylan Nickerson, Spokane, Wash., Karen Odman, Pendleton, Ore., Carl Youngstrom, Caldwell, Sabra Rasmussen, Boise, Todd Trueblook, Nampa, Bill Meyers, Nampa.

Sled/Bike-Friday
Champion-John Johnson Jr., Caldwell, .090, 10.33 (10.25 dial) 132.00.
Runner-up-Jesse May, Boise, .165, 9.66 (9.60 dial) 126.51.
Semi-J.R. Cox, Weiser.
Quarter-Phillip Lang, Portland, Ore., Rich Pedraza, Boise, Jim Lambert, Boise.
Eighth-Zak Pedraza, Boise, Dave Allen, Meridian, Chase Bittick, Caldwell, Deb Bittick, Caldwell, Jacob Wood, Meridian, Craig Jensen, Chubbuck.

Lucas Oil Top Gun Open-Wheel Qualifying
1. Dave Poulsen, Nibley, Utah, 6.74 elapsed time, 195.77 miles per hour.
2. Steve Cook, Rexburg, 6.90, 194.59.
3. Mark Tarabochia*, Astoria, Ore., 7.00, 200.62.
4. Eric Nyborg, Grand Junction, Colo., 7.01, 191.97.
5. Denton Schillreff, Billings, Mont., 7.21, 187.03.
6. Ken Nelson, Hayden, 7.26, 185.07.
7. Matt Schoenfeld, Magna, Utah, 7.26, 183.93.
8. Tim Wallace Jr., Meridian, 7.32, 183.52.
9. Sadie Floyd, Happy Valley, Ore., 7.33, 181.59.
10. Blu Hayball, Fort Hall, 7.34, 183.33.
11. Cody Hiatt, Boise, 7.36, 183.48.
12. Brett Preuss, Grand Junction, Colo., 7.36, 181.15.
13. Tom Clark, Spokane, Wash., 7.46, 181.56.
14. Tom Bailey, Soda Springs, 7.50, 177.44.
15. Brian Preszler, Kennewick, Wash., 7.55, 179.10.
16. Mark Kidd, Twin Falls, 7.69, 174.35.
17. Steve Schoenfeld, Murray, Utah, 7.78, 171.07.
*broke, first alternate will be placed in field.

Lucas Oil Top Gun Full-Bodied Qualifying
1. Justin Linares, Grantsville, Utah, 6.93, 200.49.
2. Dan Lafferty, Wendell, 7.20, 187.93.
3. Brian Stief, Billings, Mont., 7.24, 191.00.
4. Jake Neibauer, Billings, Mont., 7.38, 186.52.
5. Derek Dickey, Hyrum, Utah, 7.64, 179.85.
6. Ron Smith, Grantsville, Utah, 7.79, 181.26.
7. Russ Parker, Salem, Ore., 7.81, 173.74.
8. Bud Preuss, Grand Junction, Colo., 7.91, 170.74.
9. Jamie DenBesten, Lyman, Wyo., 7.97, 180.10.
10. Marty Castagno, Grantsville, Utah, 8.00, 170.06.
11. Steve Lambert, Boise, 8.05, 169.77.
12. Rob Murphy Jr., Ft. Saskatchewan, Alta., 8.08, 167.34.
13. Chad Demler, Providence, Utah, 8.15, 162.36.
14. John Cuglietta, Oroway, Alta., 8.27, 162.80.
15. Troy Hawker, Wellsville, Utah, 8.29, 163.99.
16. Judy Radford, Baker City, Ore., 8.32, 162.66.